Lubaczów
szukaj
Czwartek, 25 lipca 2024r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Wydarzenia w ramach XIV Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
31-01-2022 09:21

Od kilku lat w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną na całym świecie organizowane są uroczystości upamiętniające wszystkie ofiary Holokaustu. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez ONZ w 2005r. Jego celem jest mobilizowanie narodów w podtrzymywaniu pamięci i edukacji na temat Holokaustu, by zagłada, która miała miejsce podczas drugiej wojny światowej była dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. W naszym mieście wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu organizowane są już od 10 lat , na Podkarpaciu od 14.

26 stycznia w MBP odbyło się otwarcie wystawy „Każda ofiara ma imię” wypożyczonej z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku oraz wykład dla młodzieży z LO w Lubaczowie, który poprowadziła Pani Ewa Koper – Kierownik Sekcji ds. Obsługi Zwiedzających i Edukacji w Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Pani Ewa przybliżyła sylwetki osób zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Bełżcu. Ofiary deportowano z dystryktów: lubelskiego, galicyjskiego i krakowskiego. Ich losy ilustrują fotografie, na które składają się głównie portrety wykonane przed wybuchem wojny, opatrzone krótkimi biogramami i dodatkowymi informacjami na temat ich najbliższych. Dodatkowo Pani Ewa wspomniała o Luci Retman, która przed pandemią co roku gościła w MBP. Lucia Retman przeżyła wojnę m.in. dzięki Pani Zofii Pomorskiej pochodzącej z Lubaczowa. Na slajdach przygotowanych przez Panią Ewę znalazł się także Mundek Łukawiecki oraz jego żona Hanna Bern, którzy ocaleli dzięki wsparciu i ogromnemu zaangażowaniu Józefa Kulpy. Ich historię opisał Simon Lavee, który wielokrotnie był gościem Biblioteki.
Ewa Koper jest absolwentką Wydziału Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i studiów podyplomowych „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku w Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie zajmuje się edukacją, opracowaniem scenariuszy wystaw dokumentalnych oraz prowadzeniem kwerend archiwalnych dotyczących historii obozu i społeczności żydowskiej zamieszkałej na terenach objętych deportacjami do Bełżca. Jest autorką albumu „Każda ofiara ma imię” i współautorką książki pt. „Historia Romów i Sinti w obozie pracy i zagłady w Bełżcu”.

Wystawa będzie dostępna w budynku biblioteki i wersji wirtualnej na stronie internetowej MBP do 18 lutego.

27 stycznia dokładnie o godz. 11:00 na Plebańskie Pole wybrali się lokalni samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji, aby złożyć hołd lubaczowskim ofiarom Holokaustu. W uroczystości wzięli udział Bronisław Szuper i Jan Serkis przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, Eugeniusz Huk prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Lubaczowski, Piotr Cioch reprezentujący Panią Teresę Pamułę Poseł na Sejm RP, Zenon Swatek Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów oraz przedstawiciele instytucji z terenu powiatu lubaczowskiego.

Dodatkowo w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 6 lutego o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Jorcajt – czas chasydów”. Fotograficzna wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku, wzbogacona o fotografie z Podola (na terenie dzisiejszej Ukrainy) – kolebki chasydyzmu, z miejscowości takich jak Międzybóż, Bracław i Humań, gdzie również znajdowały się znaczące ośrodki chasydyzmu. Wernisaż odbędzie się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów, na który już dzisiaj w imieniu Pana Piotra Zubowskiego Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zapraszamy.

Źródło: MBP Lubaczów
wstecz


Informacje wprowadził: , 2022-01-31
Ostatnia modyfikacja: , 2022-01-31
InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra