Lubaczów
szukaj
Poniedziałek, 20 maja 2024r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
04-02-2015 08:20

29 stycznia w Lubaczowie odbył się Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Gośćmi podczas lubaczowskich obchodów była Lucia Retman z Hajfy (Izrael) – ocalona dzięki rodzinie Pomorskich z Lubaczowa, Ora Regev z Tel Awiwu (Izrael) – córka ocalonej przez rodzinę Sikorskich z Lubaczowa oraz Judith Elkin z Miami (USA).

Uczczeniem pamięci Żydów lubaczowskich na Kirkucie przy ul. Kościuszki rozpoczął się program obchodów Dnia Pamięci w Lubaczowie. O godzinie 13:00, na cmentarzu żydowskim hołd ofiarom Holokaustu oddali Burmistrz Krzysztof Szpyt, mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście - Lucia Retman z Hajfy (Izrael) – ocalona dzięki rodzinie Pomorskich z Lubaczowa, Ora Regev z Tel Awiwu (Izrael) – córka ocalonej przez rodzinę Sikorskich z Lubaczowa oraz Judith Elkin z Miami (USA).

Zwieńczeniem lubaczowskich obchodów była relacja ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, która odbyła się o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Lucia Retman po raz szósty przyjechała do Polski po to, by uczcić pamięć Zofii Pomorskiej, mieszkanki Lubaczowa, która podczas wojny udzieliła jej schronienia w swoim domu i zdobyła dla niej polskie dokumenty, dając tym samym nową tożsamość. Lucia, jako Janina Kogut wyjechała do Berlina i tam przeżyła wojnę pracując w fabryce produkującej broń. W 2007 roku przyjechała do Lubaczowa i odnalazła rodzinę Zofii. Starania Retman przyczyniły się do pośmiertnego uhonorowania Zofii Pomorskiej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Kolejny raz podczas wizyty w naszym mieście Lucia Retman opowiadając tę historię oddaje hołd osobie, której zawdzięcza ocalenie.

Wspomnienia Ory Regev, także związane są Lubaczowem, a dokładniej z lubaczowskim młynem, który przed wojną dzierżawiła jej rodzina. Po latach Ora Regev szukając informacji o swojej matce Pepce przyjechała do Lubaczowa, by spotkać świadków wojennych wydarzeń i poznać wojenne losy własnej rodziny. Jednak historia okazała się okrutna. Cała rodzina Ory zginęła w czasie wojny. Ocalała jedynie jej matka – Pepka, uratowana przez rodzinę Sikorskich, która w trakcie wojny ukrywała ją w swoim mieszkaniu w Warszawie.

Kolejną osobą dającą świadectwo odwagi Polaków w trakcie wojny była Judith Elkin. Niewiele pamięta z tamtych czasów, wówczas miała zaledwie kilka miesięcy. Historię swojej rodziny poznała dzięki relacjom babci i ojca. To oni opowiadali o tym, jak podczas ucieczki Żydów na wschód we wrześniu 1939 roku pomagali im Polacy. Judith, podobnie jak Ora Regev nadal poszukuje informacji o swych korzeniach, odwiedza biblioteki i archiwa, ze strzępków wiadomości układa rodzinną historię.


fot. MBP Lubaczów

Na zakończenie spotkania w MBP z koncertem melodii żydowskich wystąpili uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Usłyszeliśmy m.in. utwór „Jovano, Jovanke”, „Sunrise, sunset”, „La Noyee” oraz pieśń żałobną wykonaną w hołdzie dla zmarłych.

źródło: Małgorzata Hojdak (MBP Lubaczów)
wstecz


Informacje wprowadził: , 2015-02-04
Ostatnia modyfikacja: , 2015-02-04




















InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra