Lubaczów
szukaj
Sobota, 20 kwietnia 2024r.

Invest in Lubaczow


Wiadomości

Miasto

Instytucje

Kultura, Oświata, Sport

Dostępność

x
Widok odrestaurowanej mogiły na Niwkach w Lubaczowie

Remont muru cmentarza żydowskiego w Lubaczowie
Aktualności drukuj
Archeolodzy rozpoczęli kolejne badania
23-07-2009 12:41

Rozpoczęły się kolejne badania archeologiczne w mieście. Tym razem archeolodzy zbadają teren dawnej osady na placu za obecną jednostką straży pożarnej.

-To stanowisko ze względów archeologicznych jest bardzo ważne. Znajdowała się tu kiedyś duża osada podgrodowa, którą datujemy na okres od XI do nawet XIV wieku. Jej obszar to ponad 4 ha, my badamy 30 arów-tłumaczy Grzegorz Dąbrowski, archeolog z Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Badania prowadzone są na prywatnej posesji, na której ma powstać parking. Dotąd archeolodzy odkryli tam m.in. wczesnośredniowieczny pierścionek, kolejne fragmenty szklanych bransolet, oraz wczesnośredniowieczny pionek szachowy, który w tym rejonie Polski jest unikatem. Prace potrwają tu na pewno do końca października.

Do odkrycia reszta fosy oraz wałów
We wrześniu archeolodzy rozpoczną kolejne wykopaliska na badanym od 5 lat terenie dawnego podgrodzia przy wzgórzu zamkowym. Teren jest badany, ponieważ ma na nim powstać mini-skansen, obrazujący wieki wspólnej egzystencji czterech kultur na terenie Lubaczowa. W ubiegłym roku odkryto tu m.in. pozostałości po ogromnym domu plenipotenta zamkowego, XII wieczny relikwiarz oraz doskonale zachowane fragmenty wałów drewniano-ziemnych, które otaczały gród. Drewniane bale są w tak dobrym stanie, że w badaniach można będzie określić daty roczne ścięcia drzew. To odkrycie pozwoliło także ustalić, że gród lubaczowski powstał wcześniej niż w XI wieku, jak sądzono dotychczas.
Obecnie teren jest przygotowywany do dalszych badań wykopaliskowych.
-Odkryjemy dalsze partie wałów drewniano-ziemnych, które budzą największe zainteresowanie wśród polskich archeologów oraz pozostałe odcinki fosy, która jest skarbnicą zabytków-prognozuje Marcin Piotrowski, kierujący wykopaliskami w Lubaczowie archeolog z UMCS w Lublinie.

Każdy może pomóc w odkryciach
Do pomocy przy dalszych badaniach archeologicznych mogą zgłaszać się wszyscy chętni:
-W tym roku nie ma środków na badania z Ministerstwa Kultury. Ratujemy się więc studentami i wolontariuszami. Każdy może nam pomóc w wykopaliskach- tłumaczy M.Piotrowski. Chętni mogą zgłaszać się do Muzeum Kresów.
-Jest gwarancja znalezisk. Nie ma możliwości, ze nic nie znajdziemy-zachęca M.Piotrowski.

Na jesień wystawa znalezisk
Po wakacjach Muzeum Kresów przygotowuje dużą wystawę, na której będzie można zobaczyć najokazalsze i najbardziej cenne zabytki znalezione dotąd na Ziemi Lubaczowskiej. Do tego czasu konserwacji ma zostać poddany XII-wieczny relikwiarz, znaleziony na terenie podgrodzia, który ma być centralnym punktem wystawy. Okaże się wówczas, czy -zgodnie z przewidywaniami -w jego wnętrzu znajduje się relikwia.

Będzie powszechny spis zabytków
Muzeum planuje także akcję powszechnego spisu zabytków, znalezionych na terenie powiatu, a będących w posiadaniu prywatnych właścicieli:
-Wiemy, że w prywatnych kolekcjach przechowywane są zabytki. Chcemy je skatalogować, udokumentować, dowiedzieć się gdzie i w jakich okolicznościach zostały znalezione-wyjaśnia G.Dąbrowski.
Akcji będzie towarzyszyła kampania w lokalnych mediach oraz plakaty i ulotki.

Źródło: www.radio.lubaczow.pl

Czytaj więcej. Kliknij na dany temat.
Lubaczowskie spotkanie z archeologią
Lubaczów - gród na pograniczu Polski i Rusi
W Lubaczowie odkryto "podkarpacki Biskupin"
Zobacz film
Zdjęcia z wykopalisk w Lubaczowie

wstecz


Ostatnia modyfikacja: , 2012-04-16




















InspireHub - GIAP

NUMERY ALARMOWE
Miejski Zakład Gospodarki
Komunalnej i Mieszkaniowej
+48 16 632 90 95

Pogotowie wodociągowe
+48 531 019 500
 
Pogotowie kanalizacyjne
+48 730 269 726
+48 730 285 787

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
+48 16 632 80 19
+48 606 369 234
realizacja
redakcja
historia
(C) 1998-2020 Urząd Miasta Lubaczów GłównaGłówna PowrótPowrót GóraGóra